13. 11. 2017

Nenásilná informační blokáda šmejdské britské směnárny na rohu Staroměstského náměstí a Železné od soboty 11.11. 10:00 v denních hodinách do odvolání. Podpořte online petici www.centrumbezsmejdu.cz, sdílejte, napište nám a přidejte se k blokádě na Staromáku!

Všem Pražanům dělá dlouhodobě ostudu několik směnáren, které za užití klamavých, přesto legálních či těžko ohlídatelných taktik obírají klienty z celého světa až o 42% hodnoty peněz, které si tam mění.

Řešení problému zásadně napomohly reportáže investigativního novináře Janka Rubeše, který celou praxi detailně zdokumentoval a podařilo se mu před ní varovat již statisíce turistů, rozhýbat dění na magistrátu. Ani nám Zeleným (z centra) není situace lhostejná.

Nejprve Petr Kučera, náš zastupitel a předseda na Praze 1, vyzval oficiálně na zastupitelstvu Prahy 1 starostu, resp. vedení městské části (TOP 09, ODS, ČSSD), aby ze své pozice zasáhli dostupnými prostředky podobně, jako nedávno proti podobnému nešvaru zasáhlo vedení sousední Prahy 7. Jako skoro pokaždé s těmito přáteli starých pořádků jsme nepochodili, místo toho nám starosta z TOP 09 slušně řečeno řekl, že pokud nám to vadí, ať si to řešíme sami.

Problém jsme řešili na magistrátu, kde jsme přes výbor pro legislativu, kterému předsedá Zelený Ondřej Mirovský, prosadili hned několik kroků které může podniknout hlavní město.

Klíčem k řešení je však celostátní zákon o směnárenské činnosti v gesci ministerstva financí (ANO), případně samozřejmě změna na straně samotných směnárníků. K té však ani po dosavadních aktivitách nedošlo.

Proto jsme od 11.11. spustili petiční web  www.centrumbezsmejdu.cz, kde sbíráme podporu pro novelu zákona o směnárenství, která by dala zákazníkům mnohem víc nástrojů k sebeobraně a zároveň jsme zahájili nenásilnou informační blokádu té nejhorší z pražských směnáren přímo na rohu Staroměstského náměstí a Železné. Daří se nám ve dne odradit až 75% potenciálních zákazníků, z nichž drtivá většina by posléze litovala neb by během pár vteřin přišli o velkou část směňovaných peněz ve prospěch podvodníků z britské směnárny.

Budeme rádi, když – pokud vám toto šmejdské podnikání smrdí stejně jako nám -, podpoříte a nasdílíte online petici www.centrumbezsmejdu.cz, či dokonce dorazíte pomoct do samotné infoblokády. Zájemci o zapojení pište na vit.masare@zeleni.cz. 

 

 

 

 

Z Facebooku…