15. 1. 2020

Mimořádné zastupitelstvo Prahy 1 14. ledna 2020 rozptýlilo pochybnosti nad existencí koalice pozůstatků My co tady žijeme, ODS, TOP09 a ANO.

Tato překvapivá koalice navolila nové vedení městské části ve složení:

starosta Petr Hejma (STAN) – územní rozvoj, bezpečnost, styk s veřejností, investice, veřejné zakázky, Nemocnice Na Františku

první místostarosta Petr Burgr (KDU-ČSL) – kultura, sport, občanská společnost, sociální otázky a zdravotnictví

místostarostka Eva Špačková (ODS) – školství a rozvoj hřišť

radní Michal Caban (Iniciativa občanů) – kultivace a udržení památkové péče

radní Richard Bureš (ODS) – doprava, životní prostředí, informatika a problematika smart cities

radní Jan Votoček (TOP 09) – finance, hospodaření, privatizace, bytová politika, grantová politika

radní Karel Grabein Procházka (ANO) – cestovní ruch, podpora obchodu, podnikání a služeb, tržní řád, využití nebytových prostor

zdroj: aktualne.cz

Bez náhrady byl zrušen Výbor pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku a dále Výbor pro kultivaci a oživení památkové rezervace. Naopak byl vytvořen výbor, který se má zabývat tematikou vylidňování centra, kterému bude předsedat Bronislava Sitár Baboráková (ANO). Předsedou Finančního výboru se stal Tomáš Heres (ODS). Kontrolní výbor je aktuálně bez předsedy, nová koalice nepodpořila volbu Pavla Čižinského do jeho čela.

Naše otazníky nad novou radou:

  • Dle Petra Hejmy nebudou ohroženy klíčové projekty jako například návrat tramvají na Václavské náměstí. Lze tomuto věřit, když jsou v radě TOP09 a ODS, které toto v minulém volebním období aktivně blokovaly?
  • Přetížení turismem je jedním z klíčových problémů centra Prahy. Lze uvěřit tomu, že gesční radní Karel Grabein Procházka, který v turismu dlouhodobě podniká, bude upřednostňovat zájmy rezidentů?
  • Dopravní zklidnění centra bylo prioritou zejména pro strany odcházející nyní do opozice. Čeká nás návrat do dob nekonečného „ažbudeokruhismu“ a blokování jakýchkoliv zásadnějších změn, které by mohly vést ke snížení tranzitu historickým centrem tak jak to bylo za minulé vlády ODS a TOP09?
  • Existuje vážné podezření, že členové ODS Richard Bureš a Jaroslava Janderová zametli pod stůl korupci na stavebním úřadě Prahy 1 v loňském roce. Nová koalice nepovolila ani zařazení a projednání bodu. Bude zamezování diskuze o tématech korupce na radnici novým standardem?
  • Dle stranického kolegy nového starosty a náměstek primátora Petra Hlubučka bude nová radnice intenzivně řešit problematiku hazardních automatů. Jak důvěryhodné je toto prohlášení pokud v nové radě sedí Richard Bureš za ODS, který má dlouhodobé vazby na hazardní byznys a pokládá kasina za důležitý zdroj příjmů?
  • Transparentnost je klíčová a naše odvolaná koalice v tomto ohledu podnikla řadu kroků (rozklikávací rozpočet, členství v Otevřená města, otevření komisí a výborů). Současná rada je skrze zastupitele za ODS a TOP09 spjata s vládou starosty Lomeckého, kdy radnice vynikala spíše zakrýváním, než transparencí. Důraz na transparentnost a doporučení pokračovat v nastoupené cestě otevřenosti doporučil na zastupitelstvu náš odvolaný radní Petr Kučera. Může rada s takovouto historickou zátěží skutečně dále otevírat radnici nebo se dočkáme návratu starých neprůhledných (ne)pořádků?

Z Facebooku…