(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

2. 2. 2015

31.1.2015 – Právo, strana 9 (Praha – Střední Čechy)

„Skutečné výdaje na rekonstrukci, která byla zcela nestandardně prováděna na základě projektu, přímého zadání a kontroly nájemce, nebyly nikdy přesně vyčísleny a jsou poschovávány v různých dodatečných zakázkách,“ upozornil opoziční zastupitel Filip Pospíšil (Zelená pro jedničku).

Restaurovány byly štuky, sochy, tapety, dveře, okna i fasáda se slunečními hodinami. Nové jsou parkety, topení, nábytek, některé lustry, toalety, přibyly skleněné stříšky, v barokních místnostech vznikly učebny.

Po třináctiměsíční generální opravě tak vypadá Vrtbovský či Thurn-Taxisův palác v malostranské Letenské ulici. Stěhuje se do něj soukromá Anglo-americká univerzita (AAU), jež je obecně prospěšnou společností. Má radnici, která byla investorem rekonstrukce, platit devítimiliónový roční nájem, a to po dobu 15 let.

„Nájemné máme v celkové částce relativně vysoké, nicméně v rovině místních cenových hladin je velice slušné,“ řekl předseda správní rady AAU Petr Pajas. Smlouva je podle něho pro univerzitu, jejíž studenti z různých zemí platí nemalé školné, příznivá. AAU hledala, kam se přestěhovat z domu maltézských rytířů v Lázeňské ulici, který také potřebuje rekonstrukci.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) sám připomněl, že před rekonstrukcí čelil silné kritice. Radnici podle smlouvy dokonce hrozily od nájemce sankce, pokud by se opravy protáhly. Dělníci a restaurátoři vše stihli, pracovali podle projektu, který dodala AAU. I to bylo předmětem kritiky.

„Myslím si, že velikost té investice, která do celého domu byla 150 miliónů korun, odpovídá tomu, co tady bylo vykonáno. Není potřeba se za to stydět,“ řekl Lomecký. Očekává, že palác, v němž sídlí i mateřská školka, bude v dalších desetiletích potřebovat jen drobnou údržbu. „Dalších 50 až 100 let žádná další generální oprava potřeba nebude,“ slíbil Lomecký.

Určité pochybnosti však zůstaly, týkají se celkových nákladů opravy. „Skutečné výdaje na rekonstrukci, která byla zcela nestandardně prováděna na základě projektu, přímého zadání a kontroly nájemce, nebyly nikdy přesně vyčísleny a jsou poschovávány v různých dodatečných zakázkách,“ upozornil opoziční zastupitel Filip Pospíšil (Zelená pro jedničku). Jen loni podle něho radní uvolnili další milióny na rekonstrukci krovu a na vícepráce. Lomecký detaily nákladů nerozebíral, za to ocenil práci firem, které mj. musely dokládat vlastní restaurátory. Údajně nenastal ani žádný konflikt s památkáři.

Palác s 2500 metry čtverečními podlahových ploch byl také izolován od vlhkosti, a to především směrem do Vojanových sadů.

„Není možné z toho udělat dům k bydlení, další kanceláře, kterých je v Praze nesmyslně mnoho,“ dodal starosta s tím, že palác dostal smysluplné využití. Prostory Thurn-Taxisova paláce dříve využíval Senát, před ním komora architektů. Od povodní v roce 2002 byl prázdný.