(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

13. 12. 2011

K právě proběhlému sjezdu SZ.

 Pardubice – Hlavní náplní celorepublikového nevolebního sjezdu v Pardubicích byla změna stanov i návrh na řešení eurokrize

V Domě techniky se o víkendu konal celostátní sjezd Strany zelených (SZ). „Šlo o nevolební sjezd. Jeho hlavní náplní byla změna stanov strany, návrh na řešení eurokrize a také programová diskuse před nadcházejícími krajskými volbami,” konstatoval předseda krajské organizace SZ Jiří Malík.

Věcný sjezd

„Mám radost, že šlo o věcný sjezd. I protichůdná stanoviska zde byla přednášena kultivovaně,” uvedl předseda SZ a bývalý ministr školství Ondřej Liška. „Za deset let, co jsem u Zelených, strana prošla obrovským vývojem. Je mnohem zralejší než v době, kdy vstupovala do parlamentu,” pravil Ondřej Liška.

„Je to i tím, že jsme aktuálně mimoparlamentní stranou, takže k nám nevstupují lidé ze zištných důvodů, ale proto, že vědí, za jaké hodnoty bojují. Také jsme si po určitém pochybení udělali v SZ pořádek. Jsme čitelnou stranou bez korupčních skandálů, což u voličů začíná vyvolávat úvahy, zda před rokem do parlamentu volili dobře, když zatoužili po změně. Svědčí o tom i poslední průzkumy, které ukazují, že už se blížíme k pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Někde už ji překračujeme. To mě těší,” svěřil se Ondřej Liška, jehož cílem je vrátit Zelené do parlamentu. „Podařit se to může už příští rok, kdy se bude částečně obměňovat Senát,” podotkl šéf SZ.

„Krajské volby budou pro nás extrémně těžké. Strategii jsme nechali na našich krajských organizacích. Někde budeme kandidovat sami, jinde v širší koalici. Pokusíme se přesvědčit veřejnost, že trestat současnou vládu tím, že posadí do role krajské vlády parlamentní opozici, nic neřeší. Ukázalo se to už v minulých krajských volbách. Věřím, že dají zelenou změně, ale bude to obtížná bitva,” řekl Liška.

Na pardubickém sjezdu, na němž nechyběl ani bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík či někdejší poslankyně Kateřina Jacques, zaujali Zelení též stanovisko k eurokrizi. „Je třeba posílit unijní instituce, aby byly schopny regulovat finanční trhy, a ne aby finanční trhy regulovaly naše životy. Nesouhlasíme s postojem české vlády a prezidenta Klause, kteří nás svými nejednoznačnými a euro-skeptickými výroky ženou do izolace a na periferii Evropské unie. Přitom jsme životně závislí na spolupráci s členy Evropské unie,” pravil šéf SZ.

Trochu symboliky

„Pardubice jsme si pro celorepublikový sjezd nevybrali náhodou. Jezdíme sem rádi a je v tom i trochu symboliky. Když tu byl sjezd naposledy, nastartoval nás k úspěšným parlamentním volbám,” pousmál se Ondřej Liška.

fotogalerie