(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

22. 1. 2013

Klíčovým dokumentem, který ukazuje, jaká je reálná politika vedení radnice, je rozpočet obce. Patří mezi povinně zveřejňované údaje a najdete ho na stránce http://www.praha1.cz/cps/povinne-zverejnovane-informace.html

Zastupitel zvolený za Stranu zelených Filip Pospíšil upozorňuje: „Podstatné je, že takzvaného vyrovnaného rozpočtu se dosahuje především tím, že se do rozpočtu zapojí i převody z vlastní hospodářské činnosti (480 milionů korun) – v těchto penězích jsou nejen příjmy z nájmů, ale i prodej nemovitého majetku obce v hodnotě 185 milionů korun. Jinými slovy: rozpočet je sanován prodejem nemovitého majetku obce a dosud nepromrhanými úsporami z let minulých.
Co se týká výdajů, zůstávají problémem nejen nehorázné prostředky, které jsou v důsledku nevýhodných smluv, uzavřených minulým vedením obce, vynakládány na outsourcing IT (přes 42 milionů korun) a správu zeleně prostřednictvím firmy CDV (přes 30 milionů). Stávající vedení projevuje neochotu či neschopnost tyto smlouvy revidovat a vyhlásit nová výběrová řízení.
Ještě větší problém jsou však velké investice, které se mají rozjet v příštím roce, ale neúnosně zatíží i rozpočty let následujících. Jedná se zejména o rekonstrukci Paláce Thurn-Taxisů v Letenské ulici, kde se počítá pro rok 2013 s 50 miliony korun (celkové náklady se ale mají vyšplhat až na 200 milionů) a dále o výstavbu domu s malometrážními byty Samcova – Lodecká, kde se počítá na příští rok s 20 miliony, ovšem celková částka bude určitě vysoce převyšovat 100 milionů. Tyto investice jsou plánovány přesto, že v rozpočtu není dost peněz na opravy bytů a ´nebytů´, které MČ už patří, a přesto, že tyto výdaje budoucích let vysoce převýší částky, s kterými MČ na investice dosud počítala. Zelení měli výhrady i k řadě dalších položek, včetně plánovaných 15 milionů na P. R. radnice.“ 

Co se chystá v parcích

V oblasti životního prostředí v letošním roce nás čekají tři hlavní investice: Dokončení revitalizace Střeleckého ostrova, které si z rozpočtu městské části vyžádá v tomto roce 51 miliónů,   druhá část revitalizace parku na Kampě (na ni se myslí v rozpočtu MČ 55 milióny) a stavební úpravy parku na Alšově nábřeží (1,5 mil.) Investovat do obnovy parků nevypadá až tak problematicky, ale všichni si pamatujeme na rozsáhlé kácení, které mělo provázet rekonstrukci Střeleckého ostrova. Zásluhou Arniky a dalších aktivních občanů a občanských sdružení se podařilo snížit počet stromů, určených ke kácení. Podíváme-li se blíže na projekt rekonstrukce Kampy, zarazí nás, že vlastně neřeší části, které jsou v havarijním stavu. Snížení investované částky výrazně omezilo rozsah původního projektu – nebudou se stavět mostky přes Čertovku, vypadla rekonstrukce Nosticovy zahrady. Po připomínkách veřejnosti upustili projektanti od rastru výsadby ovocných stromů do mlatového povrchu, který měl nahradit jižní část trávníku. Zůstávají ale plány rozšíření hlavní cesty, likvidace křovin a rozšíření mlatové plochy na úkor současného trávníku mezi vstupem od Říční ulice a Vltavou. Projekt nepočítá s opravou havarijního stavu zdi mezi Sovovými mlýny a Lichtenštejnským palácem, nemá ambice vrátit sportovní plochy Sokola sportu.
Projekt si můžete prohlédnou ta snímcích z výstavy Budoucnost a přítomnost Prahy 1