(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

22. 11. 2017

Podmínky koncesního řízení na Nemocnici Na Františku jsou pro Prahu 1 velmi nevýhodné, neboť hrozí, že městská část bude provozovatele 35 let dotovat bez ohledu na jeho zisk a ve výsledku o nemocnici přijde, protože nebudou peníze na vyplacení investic provozovatele, varují zastupitelé ze Zelené pro jedničku. Zájemci mají na podávání nabídek do koncesního řízení, jehož hodnota je vyčíslena na 10 miliard korun, méně než měsíc. Mezi možnými zájemci o provoz nemocnice figurují Penta (Marek Dospiva), Hartenberg Capital (Andrej Babiš) či AGEL (Tomáš Chrenek).

Praha 1 vyhlásila veřejnou zakázku na nového provozovatele Nemocnice Na Františku formou koncesního řízení, podmínky zakázky jsou však podle opozičních zastupitelů ze Zelené pro jedničku výhodné pouze pro budoucího koncesionáře. „Jde de facto o převod nemocnice do soukromých rukou, ačkoli se rada dušuje, že přeci „cihly“ Praze 1 zůstanou. Provozovatel nebude zavázán k žádnému investičnímu rozvoji nemocnice nad rámec současného stavu, naopak vypořádání investic není dostatečně smluvně ošetřeno, takže finanční kompenzace za zhodnocení nemocnice a ušlý zisk může být tak vysoká, že Praha 1 prostě po 35 letech nebude moci převzít nemocnici zpět do své správy,“ vyjmenovává zastupitelka Kateřina Klasnová.

Podle jejího kolegy Petra Kučery je nevýhodnost koncese ještě posílena špatným řízením nemocnice v uplynulých letech: „Praha 1 vedla v posledních letech nemocnici takovým způsobem, že se rušila oddělení, klesl asi o třetinu objem zdravotních výkonů a naopak rostla výše provozní dotace. Současný nedobrý stav nemocnice je tak pro nového provozovatele velmi výhodný, neboť seškrtaná nemocnice má velký prostor pro rozvoj vlastního podnikání provozovatele, které může být velmi ziskové. Ale Praha 1 ze zisku neuvidí nic, jen se zaváže 35 let dotovat provoz částkou 50-60 milionů ročně. Působí to na mě, že pan místostarosta Hodek a celá rada dlouhodobě připravují, jak občany připravit o nemocnici.“

Rada v tomto volebním období navíc zrušila bez náhrady zdravotní výbor, takže členové zastupitelstva byli dlouhodobě a cíleně odříznuti od informací, co se v nemocnici děje. Politicky jmenovaná správní rada Nemocnice Na Františku sestává pouze z členů koalice – tedy ČSSD, TOP 09 a ODS.

„Zda bude vysoutěžená cena za veřejnou zakázku alespoň vykrývat výši dotace Prahy 1, je ve hvězdách, je jen málo firem, které vůbec mají kvalifikaci se této veřejné zakázky zúčastnit, a cena je jen 51% kritériem,“ říká Kučera, „pokud Praha 1 na provoz nemocnice nestačí, má se obrátit na hlavní město a ne takto experimentovat.“

„Vyhlášení koncesního řízení je třeba na webu Prahy 1 hledat téměř s detektivním úsilím. Na podávání nabídek mají zájemci necelý měsíc. To vše nenahrává právě transparentnosti celé zakázky,“ dodává Klasnová. Dokumentaci pro koncesní řízení navíc vypracoval advokát Jan Dáňa, který dříve ještě s Robertem Perglem zastupoval např. firmu Veolia. Robert Pergl je navíc propojen s Markem Dospivou a firmou Penta, která se má o provoz nemocnice zajímat.

Uzávěrka pro přijímání nabídek do koncesního řízení je 14. prosince 2017 v 10:00.