6. 2. 2018

Postupná proměna prostoru Severojižní magistrály dnes získala jasnější obrysy. Rada hl. m. Prahy schválila harmonogram určující místa, kterým je třeba se v nejbližší době věnovat. Některé změny, jako například zlepšení podmínek pro chodce nebo cyklisty, se začnou prověřovat už tento rok. Harmonogram vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) na pokyn pražské Rady.

Harmonogram se týká tříkilometrového úseku Severojižní magistrály mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna zde protíná hustě obydlené čtvrti centra města a míjí mnoho významných institucí: Národní muzeum, Státní operu či Muzeum hlavního města Prahy. Jedním z cílů změn je tyto instituce lépe propojit a zpřístupnit a zlepšit podmínky pro 100 000 chodců, kteří denně magistrálu přecházejí..

“Nejvíce viditelné budou úpravy mohou Pražané čekat v okolí I.P. Pavlova a mezi budovami Národního muzea, ” vysvětluje náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

“Upravíme nastavení světelné signalizace tak, aby se zlepšila plynulost automobilové dopravy i komfort pro chodce, kteří magistrálu denně přecházejí,” uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky.

Mezi hlavní témata, která je dle harmonogramu vhodné prioritně řešit, patří:

  • Nový městský mobiliář (lavičky, odpadkové koše a stojany na kola)
  • Nové přechody a nové chodníky
  • Orientační systém pro lepší pohyb a orientaci chodců
  • Zlepšení pobytové kvality prostranství v okolí I.P. Pavlova

“Na své si přijdou i cyklisté, kteří se do budoucna mohou těšit na lepší značení a bezpečnější přejezdy,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. „Lepší podmínky pro cyklisty mohou být jedním z řešení pro zklidnění magistrály,“ dodává Boháč.

Harmonogram je členěn na jednotlivé úseky, témata, cíle a příklady navržených opatření. Cílem harmonogramu je vybrat prioritní témata, kterým se bude město v nejbližší době věnovat. Vizi proměny Severojižní magistrály loni představila dánská kancelář Gehl Architects.

Více na: www.iprpraha.cz/magistrala

Z Facebooku…