PRAHA – Psi spolu se svými páníčky a paničkami ve čtvrtek demonstrovali před budovou pražského magistrátu. Rada hlavního města totiž nařízením změnila vyhlášku zastupitelstva a od února se mají solit pražské chodníky, někde se solí už nyní. Sůl ale škodí zvířatům, životnímu prostředí i obuvi. Demonstranti, kteří se na Mariánském náměstí sešli, usilují o to, aby se rozhodování přesunulo z rady zpět na půdu celého zastupitelstva.
„Je absurdní, že rada města změnila nařízením vyhlášku, kterou přijímá zastupitelstvo. To je stejné jako by se vláda pokusila změnit nařízením zákon. Věřím, že nasbíráme tisíc podpisů a dosáhneme toho, aby se bod na jednání zastupitelstva dostal a vyhláška platila jako v minulosti,“ uvedl na čtvrteční demonstraci bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ), který byl hlavním organizátorem protestu. Například městská část Praha 12, kde je místostarostkou pro životní prostředí Eva Tylová (Změna pro Prahu 12), už oznámila, že solit nebude. Přidat by se mohly další městské části. „Byl jsem jedním z těch, kteří v minulosti prosadili vyhlášku, aby se pro posyp mohlo používat široké spektrum inertních materiálů – písek nebo štěrk různé hrubosti. Důležité je, aby chodníky bylo možné ošetřovat mechanicky, aby se sníh odstranil a lidé neklouzali. Spousta evropských měst chodníky nesolí, je to zpozdilost,“ dodal Štěpánek.
Sůl škodí psům, kterým asfalt či beton způsobují oděrky na tlapkách, do kterých se jim potom sůl dostává. „Bolí je to, je to vůči nim kruté, vždyť všichni ví, co je to nasypat do rány sůl,“ řekl Štěpánek. Sůl podle něj poškozuje i trávníky a stromy. „Když Římané porazili Kartágo, vyvrátili ho tak, že tam zasolili pole, nic tam pak nerostlo, zemědělská základna byla zlikvidována,“ připomněl Štěpánek. Sůl zůstává i na obuvi, nejprve se na ní vytvoří mapy, poté jsou boty nadobro zničeny. Ačkoli by se solit mělo až od února, kdy je očekáván sníh, před třemi týdny byly preventivně posoleny všechny ulice v pražské památkové rezervaci na Hradčanech. „Nenapadl tam přitom ani centimetr sněhu. Sůl tam pořád leží a poškozuje například Loretu,“ uvedla bývalá zastupitelka Prahy 1 Jana Titlbachová (SZ), která se demonstrace zúčastnila se svým pejskem. Přišli i další občané se psy, i bez nich. Demonstrace se zúčastnila například předsedkyně SZ v Praze 1 a bývalá poslankyně Kateřina Jacques.
Zastupitelstvu zatím nebylo umožněno rozhodnout
Téma nesolit chodníky bylo na magistrátu diskutováno i v minulosti. Někdejší zastupitel a pozdější ministr životního prostředí Martin Bursík se v roce 1998 na zastupitelstvu snažil prosadit i to, aby se nesolilo na silnicích, aby se i tam používal jiný posypový materiál. „Předkládal jsem řadu studií, které dokládají škodlivost soli ve stavu k vegetaci,“ uvedl Bursík pro RegionOnline.cz. Se současným rozhodnutím pražské rady nesouhlasí. „Je to věcně neobhajitelný návrh, kterým chce magistrát ušetřit peníze na správě chodníků. O něčem takovém jako je solení chodníků by ale civilizovaná evropská metropole v roce 2012 vůbec neměla uvažovat. Nedemokratický je i způsob, kdy rozhoduje jen rada,“ řekl Bursík. Rada by podle něj měla nejen zrušit rozhodnutí o solení chodníků, ale zároveň otevřít debatu o tom, aby byl zákaz solení i na komunikacích. S výjimkou páteřních, které jsou potřebné třeba kvůli obslužnosti sanitek. „Generální zákaz solení ve městě je například v Mnichově nebo v Curychu,“ dodal Bursík.
Návrh občanů, aby bylo zastupitelstvu umožněno nařízení rady zvrátit, si osvojila zastupitelka Marta Semelová (KSČM). „Není možné, aby o všem rozhodovala rada, bez toho, aby se k tomu mohli vyjádřit zastupitelé, případně občané. Solení chodníků má řadu negativních vlivů, poškozuje to zeleň, trpí zvířata, je ničena obuv. Hlavním problémem je úklid chodníků, mnohde, jakmile napadne sníh a je led, jsou neprůchodné. Občané jsou pak nabádáni k tomu, aby přizpůsobili chůzi povrchu chodníků, jinak v případě úrazu nedostanou odškodnění. Existují ale jiné způsoby, jak úrazům předejít – vedle úklidu i jiný druh posypu. Tím by se minimalizovaly nejen problémy občanů, ale i zvířat, ubylo by zátěže na životní prostředí,“ uvedla pro RegionOnline.cz Semelová. Pro její návrh, který nebyl přijat, zvedlo ruku 25 zastupitelů, 15 jich bylo proti a 19 se zdrželo. Zatím tedy nebylo zastupitelstvu umožněno nařízení rady zvrátit.
Zdroj : RegionOnline.cz