V polovině září publikoval ústav CETA analýzu rezidentního bydlení v Praze, ze které vychází fenomén sdíleného bydlení v celkem příznivém světle. Podle analýzy má být „příznivý“ velký finanční přínos „pro všechny“ a negativní dopady prý jsou minimální minimální. Vliv služby Airbnb na zvyšování cen bydlení je prý nicotný, to analýza podpírá konstatováním, že byty určené ke sdílení v platformě Airbnb představují pouze 1,8 % z celkových cca 600 tis. bytů v Praze. Krásně nízké číslo. Bohužel zcela bylo jaksi zapomenuto na fakt, že těžištěm poskytování této služby jsou byty v centru Prahy a nikoli třeba v Radotíně nebo Záběhlicích.
Zátěž sdíleného bydlení pro centrum Prahy ukazuje mnohem přesněji jiná analýza. Realitní poradenská společnosti Colliers International ve své analýze ukazuje čtvrti v centru Prahy jako mimořádné lukrativní, uskuteční se zde totiž skoro polovina ze všech krátkodobých Airbnb pronájmů. Přesněji se v centru jedná o 47 % z celkového počtu 1,79 mil. realizovaných nocí v režimu služby Airbnb. Že jde převážně o tvrdý byznys než o analýzou CETA podsouvané „byty babiček“, které si vypomáhají k zaplacení nákladů na bydlení, ukazuje další zajímavé číslo od Colliers – 56 % z celkového počtu poskytovatelů na platformě Airbnb nabízí 3 a více nemovitostí k ubytování. Když si k dopadům Airbnb přičteme, že velká část domů v centru Prahy je využívána jako hotely, apartmánové domy, kanceláře nebo instituce, vidíme, že na bydlení toho už moc nezbývá a tak není výjimkou narazit v centru na celé ulice, které jsou už úplně bez dlouhodobých obyvatel.
Když v září zasedla Rada hlavního města Prahy, aby se zabývala „řešením problematiky sdíleného ubytování“, zůstala jen u otázky výběru místních poplatků a nahlašování ubytovaných úřadům, ale ani náznakem z přijatého usnesení nevyplývá, že by chtěla Airbnb omezit, bytový fond na území Prahy udržet pro potřeby bydlení a zabránit komerčnímu využití bytů pro v podstatě hotelové služby. V tomto směru má naopak ZELENÁ PRO JEDNIČKU naprosto jasno a bude prosazovat účinnou regulaci sdíleného bydlení s využitím nejlepší praxe z ostatních evropských metropolí. Chceme totiž vrátit byty dnes pronajímané pro Airbnb zpátky na trh dlouhodobého bydlení.
Štefan Kabátek /nezávislý kandidát za Pro Jedničku, č. 7/
Přes 10 let auditorem ve veřejné správě, zaměřuje se na problematiku eGovernmentu a efektivní veřejné správy. Má konkrétní představu o podobě Prahy 1, která podporuje občanské soužití a redukuje tzv. „alkoturismus“. Aktivně pomohl zákazu vozítek segway.