(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

15. 3. 2013

Interpelace Michaely Valentové, která se týká dvou plánovaných projektů, které nenávratně změní ráz historického centra Prahy. Jednak jde o výstavbu rozsáhlého hotelového komplexu U Sixtů, který by měl spojit nádherné domy okolo Staroměstského náměstí (tedy Kamzíkovu, Celetnou, a další). Druhým projektem je výstavba obchodně-administrativního komplexu mezi ulicemi Panská, Jindříšská.

Je třeba se ozvat, jelikož se jedná o enormní zásahy do historického centra!!

Interpelace 12.3. 2013 – Zastupitelstvo MČ Praha 1
Ing. Oldřich Lomecký
starosta Městské části Praha 1
Vážený pane starosto,
obracím se na Vás s žádostí o veřejné představení dvou rozsáhlých projektů, které jsou v současné době připravovány na území naší městské části. Chci se Vás zeptat, zda stanovisko Městské části Praha 1 bude respektovat potřeby památkové ochrany a otevře proces projednávání odborné i laické veřejnosti.
1. Znovu se začalo mluvit o projektu demolice vnitrobloku mezi ulicemi Jindřišská, V Cípu, Panská, Na Příkopě a Václavské náměstí kvůli výstavbě obrovského obchodně-administrativního a obytného komplexu na křížovém půdorysu. Původní projekt znamenal brutální zásah do blokové struktury a charakteristických rysů zástavby Nového Města, výrazně převyšoval původní zástavbu a zcela ignoroval původní parcelaci. Předpokládal demolici dvorních křídel 6 objektů kvůli jejich „dožilosti a historické bezcennosti“ – přitom některé jsou součástí objektů památkově chráněných. Demolice byly projednávány postupně a obrovský rozsah demolic vyvstává až s celkovým záměrem. Projekt další komerční a kancelářské stavby v centru byl po protestech a projednání SEA poněkud uzpůsoben (podle zpráv v tisku byla snížena výška zástavby vnitrobloku a budou zachovány ((některé?)) fasády). Přesto projekt vykazuje rysy typické pro obvyklé střety zájmů: Autor projektu ing. arch. Jakub Cigler je zároveň členem Sboru expertů, poradního orgánu OPP MHMP. Pokud by se projekt uskutečnil, znamenal by velký zásah v památkově chráněném území, přivedl by další automobilovou dopravu do zatíženého centra a zásah do cenných historickým míst, jako je barokní palác Sylva Taroucca, chráněné domy v Panské ulici č. 896 a 1480, novorenesanční budova Prager Tagblattu v ulici V Cípu a další. Záměr dosud nebyl představen ani zastupitelům MČ Praha 1, ani veřejnosti.
2. Druhým takovým komplexem je záměr vybudovat hotel Sixtův dům mezi ulicemi Celetná, Železná, Kamzíkova a Staroměstské náměstí.
Předpokládám, že i Vám záleží na ochraně Pražské památkové rezervace a chcete postupovat transparentně. Nenávratné zničení míst spjatých s pražskou historií, rozsáhlé devastace a demolice historického středu Prahy padne nejen na předchozí politickou situaci, ale i na současné vedení naší městské části. Kolik procent města v posledních letech nenávratně zaniklo, aniž by vznikaly nové hodnoty? Apeluji na Vás, vážení členové zastupitelstva, abyste se zasadili o důslednou památkovou ochranu a transparentní postup. Nejsme jako samospráva MČ zcela bezmocní.
Uvědomme si, že nezákonný postup našeho stavebního úřadu potvrdilo i MMR. Prosaďme kontrolu postupu, odstraňme evidentní střety zájmů a chtějme otevřený proces, tedy zasaďme se o to, aby stanovisko městské části k územnímu řízení pro zástavbu takto citlivých míst vznikalo na základě odborných stanovisek a projednání s veřejností. Dovolte mi citovat Věstník Klubu za starou Prahu č.1 /2012 Památková péče v Praze jako učebnice klientelismu: „Jaký by měla smysl rezervace, v níž by bylo možné bourat jednotlivé domy?“ V těchto případech dokonce nejde o jednotlivé domy, ale buď plošnou demolici, nebo nenávratné poškození celého komplexu historických staveb.

Michaela Valentová