(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

29. 6. 2020

AKTUALIZACE:

Koalice neschválila program jednání zastupitelstva. Zástupci ODS vůbec nedorazili a ani nebyl zařízen online přenos. Místo toho bude jednat pracovní skupina, která má předložit další postup do konce srpna. Náš zastupitel Petr Kučera nabízí své zkušenosti hlásí se jako člen této pracovní skupiny.

Máme tak naději, že v září bude zákaz automatů předložen ve stejné podobě koalicí, protože pracovní skupina dojde ke stejnému závěru. Starosta Hejma potvrdil, že na zářijové zastupitelstvo bude věc v nějaké podobě předložena.

Je sice škoda, že čekáme další 2 měsíce, mezitím závislí hráči dále ničí sebe a své blízké. Snad už ale tomu bude na Praze 1 brzy konec a završí se tak snaha Zelených, která započala referendem v roce 2015.

 

PŮVODNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA:

V úterý se na mimořádné schůzi zastupitelstva Prahy 1 bude rozhodovat o plošném zákazu technických her, tj. výherních přístrojů a videoloterijních terminálů. Opoziční zastupitelé nejsou spokojeni s měkkým a vyhýbavým postojem radnice. Starosta Petr Hejma sice veřejně mluví o nulové toleranci hazardu, ve skutečnosti ale schválil zachování 10 kasin s hazardními automaty. Zelená pro Jedničku spolu s opozicí žádá zastupitelstvo o schválení jedné jediné věty: Chceme, aby bylo provozování technické hry dle § 42 a násl. zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách na celém území MČ Praha 1 zakázáno.“

Rada městské části překvapivě nedoporučila plošný zákaz technických her v kasinech, ale navrhla zachovat 10 kasin, ve kterých je v současnosti 628 hazardních automatů. Jak navíc upozornil zastupitel Vladan Brož (Praha 1 sobě), kasina se na omezení připravují a počty automatů za poslední půlrok navýšily na dvojnásobek. „Ačkoli radnice deklaruje „nulovou toleranci hazardu“, místo jasného stanoviska pro novelu pražské vyhlášky přišlo zdržování a zřizování pracovních skupin. Mezitím hazardní automaty dále ničí životy závislých hráčů. S takovouto hrou na chytrou horákyni došla opozici trpělivost, chceme jasné slovo, jasný zákaz technických her“ říká Petr Kučera, zastupitel za Zelenou pro Jedničku.

Kličkování starosty, který sám v roce 2014 podepsal petici pro referendum o zákazu hazardních automatů, nahrává spekulacím o vlivu hazardní lobby na radnici. „Je všeobecně známo, že radní Richard Bureš sám v hazardním byznysu dlouhá léta působí. Podnikatelé v hazardu tedy mají na radnici silné zastání. Nastal ale čas, aby se nadále v kasinech v centru Prahy pořádaly už jen živé hry, které jsou více společenskou zábavou než bezduché strkání peněz do automatů. Doufám, že to starosta Hejma pochopí,“ říká Kučera.

Mimořádné zastupitelstvo se sejde v úterý 30. 6. od 9:00 na Žofíně.

Náhledový obrázek: massimofusaro/shutterstock.com