(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

17. 6. 2018

Slavit se musí! Šmejdská směnárna z roho Staroměstského náměstí a Železné je fuč! Před cca 2 lety, když Vít Masare pracoval v zeleném týmu na magistrátu, to začalo sondováním Janka Rubeše okolo různých kšeftaření v centru Prahy. Pokračovalo to občasným spojením sil, Janek zmapoval mj. šmelo kolem směnárenství.

Zelený pražský zastupitel, místostarosta Prahy 7 a zároveň pražský spolupředseda Zelených Ondřej Mirovský problém řešil na legislativním výboru hl.m. Prahy a zastupitel Zelená pro jedničku a zároveň předseda Zelených na Praze 1 Petr Kučera na zastupitelstvu Prahy 1 (bohužel kvůli lidem z TOPky, ODS a ČSSD marně).

Politická práce kolegů měla malou oporu u jiných pol. stran. Čest výjimkám.

TOPácký starosta Prahy 1 „sokol-mafián“ Lomecký Petru Kučerovi odpověděl, ať si to řešíme jak chceme, že jeho to fakticky nezajímá. Tak jsme navázali na akce Janka Rubeše a splnili mu sen: Týden jsme v listopadu 2017 nenásilně-informačně blokovali se spustou lidí povětšinou ze Zelených šmejdskou směnárnu. Provozovatelé na výzvy k poctivosti reagovali úskoky, lhaním, vyhrožováním a strkanicemi včetně rozbití našeho petičního stánku (viz foto).

Na oplátku jsme jim způsobili za cenu našeho drahocenného času, energie a listopadového mrznutí ztrátu kolem 1 milionu korun – asi tolik peněz mohli díky nám turisté utratit užitečněji jinde za větší protihodnotu. Téma jsme přímou akcí postrčili zase jinak do médií a trochu víc také do sněmovny. Důležité bylo spojení s majiteli domu díky dokumentaristovi Vítu Janečkovi. Pro majitele domu bylo chování firmy Chequepoint už za hranou a vypověděli jí smlouvu ke konci srpna 2018. V červnu 2018 však zasáhla Česká národní banka a Chequepointu odejmula směnárenskou licenci a navíc napařila milionovou pokutu. Šmejdi skončili!

Nový směnárenský zákon už měl dávno být. Snad se ho někdy dočkáme. Je to maličkost. Ale co čekat od vlády estébáckého agenta, co buduje Čapí hnízdo… Takhle vypadá zelená politická PRÁCE. Na dlouhý lokte, se spoustou překážek, ale jsme rádi, že se v Zelených dá denně dělat pro výsledky, nikoliv pro splátky hypotéky či image.