(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

7. 2. 2018

Na základě usnesení zastupitelstva Prahy 1 zrušila Rada Prahy 1 kritizované koncesní řízení na dlouhodobý provoz Prahou 1 vlastněné Nemocnice Na Františku (NNF). Vyvrcholilo tak více jak roční úsilí celé řady lidí na čele se Zelenými a zejména zastupitelem Prahy 1 a předsedou Zelených v centru Prahy Petrem Kučerou.

Naše intenzivní nasazení vůbec nebylo nutné. Požádat o strategické zapojení hl.m. Prahy do provozu a rozvoje NNF mohlo vedení Prahy 1 stejně jako my dávno. Tím spíš, když se zástupci stran z vedení Prahy 1 podílejí na vedení Prahy dlouhé roky. Leč nikdy tak neučinili.

Déle jak rok jsme kritizovali netransparentní přípravu koncesního řízení ze strany TOP 09, ČSSD a ODS. Od 16. listopadu 2017, kdy koalice z vedení Prahy 1 koncesní řízení vyhlásila, jsme konečně mohli nastudovat jeho podmínky a spolu s dalšími občany Prahy 1, jsme spolu s právníky a soudním znalcem identifikovali celou plejádu závažných i čistě lajdáckých nedostatků Prahou 1 zveřejněné koncesní smlouvy. Za tu Praha 1 zaplatila nemalé peníze, které rozhodně nebyly investovány s péčí řádného hospodáře.

Téma ohrožení budoucnosti NNF jsme spolu se zelenými zastupiteli hl.m. Prahy dostali na program zdravotnického výboru zastupitelstva hl.m. Prahy, které se tak situací začalo zabývat až ve finále odsouhlasilo zájem o nemocnici a její budoucnost se postarat.

Spolu s řadou dalších lidí jsme se snažili nejhorší zažehnat hned na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1. Marně. Vedení Prahy 1 nechtělo využít nabízené pomocné ruky ani od zástupců vedení Prahy, ani od Prahy 7.

Zprodukovali jsme proto sběr podpisů občanů Prahy 1 za účelem vyvolání místního referenda. Sesbírali jsme je během prezidentských voleb v neuvěřitelně rychlém čase.

Po měsíci jsme se opět zapojili do jednání zdravotnického výboru hl.m. Prahy, kde už se projednávaly konkrétní kroky, jak se o nemocnici za Prahu postarat. Zároveň padla důrazná výzva Praze 1, aby co nejdříve zrušila kritizované koncesní řízení, které celou situaci mohlo ještě zkomplikovat… Marně. Vedení Prahy 1 se i tak rozhodlo zkomplikovat své právní postavení a otevírat obálky s obdrženými nabídkami od soukromých subjektů. Zároveň i samo vedení Prahy 1 veřejně deklarovalo, že lepší nabídku než od hl.m. Prahy nemůže od žádného soukromého subjektu dostat.

Překonali jsme překážky a vynutili si projednání problému na zastupitelstvu hl.m. Prahy. Veřejně zaznělo a bylo odhlasováno, že Praha nabízí převzít za nemocnici odpovědnost. Do toho všeho se přítomní zástupci TOP 09, ODS a ČSSD předháněli v lhaní na téma, jak už byli s Prahou na spolupráci dávno dohodnutí a že zbytek jsou aktivity nějakých méněcenných aktivistů. Chucpe. Jako tak často…

Připravili jsme návrh usnesení pro zastupitelstvo Prahy 1, kterým by konečně zrušilo kritizované koncesní řízení. Mezitím Rada MČ Praha 1 přijala mírně odlišné, vágnější usnesení, které mohlo opět právně celou situaci zkomplikovat…

Na zastupitelstvu Prahy 1 31.1. jsme si s řadou občanů vybojovali úpravu usnesení předloženého vedením Prahy 1 v duchu našeho návrhu.

Konečně i Rada Prahy 1 zrušila koncesní řízení, kterým nic nevyřešila, kterým vystavila Nemocnici Na Františku do rizika, a kterým donutila spoustu obyvatel Prahy 1 i okolních čtvrtí obětovat svůj vzácný čas a pokusit se zabránit nejhoršímu.

Tímto dílčím vítězstvím jsme neskončili! Efektivní a udržitelná správa centrální části halvního města musí vypadat diametrálně jinak. Pracujeme dál! Přidejte se!