Už jste si poseděli na židličkách pod platanem na Malostranském náměstí? Jestli ne, tak tento zážitek silně doporučujeme. A nemusíte spěchat, od 1.7. 2016 je tam toto posezení nastálo a i donedávna ohrožený platan již asi sotva někdo bude moct kácet.
Od chvíle kdy se nám společně podařilo završit mnohaleté úsilí mnoha lidí, kteří kdy stáli o to, aby z Malostranského náměstí bylo opět náměstí pro lidi a ne jen odkladiště pro auta, má Malá Strana zase opravdovou náves, rynek, názorový ring, či chcete-li Hyde Park corner. Praha a Česká republika má přímo před svou Poslaneckou sněmovnou po letech zas o jedno velevýznamné náměstí víc.
Zelená náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská, která stála v rozličných dobách v řadách těch nejaktivnějších zastánců proměny Malostranského náměstí a měla tu čest celý proces jako navrhovatelka klíčového tisku do Rady hl.m. Prahy spolu se svým malostranským asistentem, předsedou SZ na Praze 1 de facto dotáhnout, vzpomíná, jak se okolo roku 2003 zrodil proces, jenž po dlouhých 12 letech marných apelů na nejrůznější politické představitele ODS, ČSSD či TOP 09, konečně po volbách 2014 dospěl skrz tlak zástupců Strany zelených ve vedení Prahy k cíli:
„Smart city je když…
si lidi můžou sednout na náměstí pod strom a dívat se na krásný domy kolem sebe.
Díky všem, kdo o to usilovali. Jeden z prvních, kdo se odvážil říci nahlas, že parkoviště v tomto místě je pitomost, byl Honza Bouchal.
A pořádal tam s Auto*Matem snídaně – za tím účelem si pronajímal parkovací místo 🙂 Je supr, že se jeho vize naplnila.
A smart city pro zítra: aby od nápadu k realizaci nemuselo uplynout přes dvanáct let.“
V mezidobí se odehrálo mnohé, ale bez tlaku z úrovně Rady hl.m. Prahy by k rozhodnutí zrušit definitivně smlouvu na provozování parkoviště a začít s místními i přespolními společně rozvíjet náměstí a jeho využití ještě dlouho nedošlo. Za jeho konstantní vyvíjení můžeme poděkovat zejména našim Trojkoaličním Matěji Stropnickému (SZ) a posléze Janě Plamínkové (STAN) jako radním hl. m. Prahy zodpovědným za územní rozvoj a jejich spolupráci s Vítem Masare (donedávna jejich asistentem a místopředsedou SZ P1, ex-členem Auto*Matu; nyní koordinátorem celorepublikového rozvoje kapacit SZ).
Nyní, po teprve koncem června definitivně schválené proměně náměstí, se konečně naskýtá prostor pro další zapojení široké veřejnosti a pro naše nápady na menší úpravy prostoru a konečně i pro jeho samotné využívání.
Z rozhodnutí Rady hl.m. Prahy, které navrhla Petra Kolínská, se o koordinaci (ne)dění na náměstí starají pod dohledem Petry Kolínské vybraná koordinátorka Klára Mišunová, která patří do projektu Kreativní Praha (KREP) jenž je navázaný na Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy (stará se např. o rozvoj projektu Art District na Praze 7 či Pražský kreativní klastr ve špalíčku na Malém náměstí). Klára je skoro každý den na náměstí nebo také na emailu misunova@ipr.praha.eu.
Do října bude probíhat zkušební minimalistický provoz, který nám umožní jednak si na novou podobu náměstí zvyknout, nově jej začít využívat, ale také odhalit, jaké jsou silné stránky a nedostatky při jeho novém využití. Tuto zkušenost bude postupně vyhodnocovat koordinační skupina složená jak z nezávislé koordinátorky Kláry Mišunové, tak ze zástupců místních spolků, petičního výboru petice za Malostranské náměstí bez aut, vedení hlavního města, MČ Praha 1 a dalších aktérů.
Všechny nové poznatky budou postupně doplňovat existující vstupy do probíhajícího dopracovávání projektu celkové rekonstrukce Malostranského náměstí na základě participativního sběru občanských podnětů a následné architektonické soutěže z roku 2014. Magistrátní Trojkoalice, zejména její lídryně v tomto tématu Petra Kolínská hodlá na rozdíl od svých předchůdců z řad TOP 09 zásadně respektovat od veřejnosti sebrané podněty jako například zachování významného platanu.
* za parádní fotky děkujeme Petru Kvačkovi