Stačí ťukanec na jedné z nejfrekventovanějších tramvajových křižovatek na světě a tisíce lidí v tramvajích během několika minut stojí. Zasažená je ale také obrovská část tramvajové sítě, což znamená další tisíce lidí. Proč?
Křižovatka ulic Spálená a Lazarská je totiž dalším z míst, které postrádají sebemenší péči a úpravu, která by odpovídala jeho významu a primárnímu užívání. Je nepříjemné a nebezpečné ji přecházet. Je zbytečně rozlehlá a chybí tu dostatečné rozhledy pro přecházení, místní úprava v okolí dvou ze tří přechodů je de facto nelegální. Parkovací místa ve Spálené ulici se totiž někdo kdysi rozhodl namalovat až téměř k přechodům a před přechodem ve směru k Národní třídě navíc nejčastěji parkuje velká bílá dodávka patřící k některé z místních provozoven. Řidiči tramvají, ale i aut nebo lidé na kolech tak přecházející chodce vidí až na poslední chvíli.

Co je v místě z hlediska bezpečnosti účastníků provozu špatně, najdeme na fotkách z Google Streetview. Není to přitom žádný paradox, že problémové jevy najdeme na záznamu pořízeném v náhodný čas a den – je to jen potvrzení toho, o jak časté jevy se jedná.
Červená jednička ukazuje místo, kde nemá stát vůbec nikdo, je zde zákaz zastavení. Dvojka ukazuje „legálně“ parkující dodávku, která zcela blokuje výhled na chodce, i když se už nachází na začátku přechodu. Trojka je smutnou ukázkou nefunkčního řešení cykloznačení.
Při pohledu směrem ke Karlovu náměstí to potom není o nic lepší:

Číslo čtyři na dalším obrázku označuje nelegální parkování přímo u přechodu, číslo pět nelegální parkování přímo pod značkou zákazu zastavení.
Pro lepší představu problematičnosti situace ještě nabízím také výstřižek okořeněný o průjezd policejního vozu:

V místě se schází dva vzájemně se posilující problémy: Nelegální nenormová místní úprava (dopravní značení), která umožňuje nebezpečné legální parkování, a nelegální parkování, které je těžké vymáhat.
Praha 1: Pro parkování proti normě i zákonu
Aby daná lokalita vyhověla České technické normě 73 6110 (Projektování místních komunikací; pdf), muselo by dojít k její zásadní úpravě – tak jako v případě stovek parkovacích míst u přechodů v Praze 1. ČSN hovoří o tom, že místo pro přecházení/přechod pro chodce má křížit jízdní pruhy/pásy kolmo a má být umístěno tak, aby rozhledové poměry vyhověly podmínkám stanoveným v tabulce přiložené níže.
Shrnuto: Čekací plocha přechodu na pravé straně vozovky z pohledu řidiče by měla být vidět ze vzdálenosti 20 metrů při rychlosti 50 km/h, 15 m při rychlosti 40 km/h a 10 m při rychlosti 30 km/h. Na levé straně vozovky v případě obousměrné komunikace analogicky 15 m, 10 m, 5 m.

Připomeňme, že v tomto místě n e p l a t í žádné rychlostní omezení a je zde legální jízda rychlostí 50 km/h, přestože jde o dokonalého adepta pro širší zónu 30. Najít logiku, proč by zde taková zóna neměla být, je z mého pohledu prakticky nemožné. Stačí se začíst do příslušných technických podmínek:

Když jsem se však pokusil tuto problematiku uchopit systematicky a předložil na jednání komise pro dopravu následující návrhy usnesení, nenašla se ani většina členů, která by pro ně hlasovala, natož aby se danou věcí zabýval radní pro dopravu nebo odbor dopravy:
- Komise bere na vědomí mapu problémových míst, doporučuje ji systematicky rozvíjet a tím pomoci problémová místa v dopravě eliminovat.
- Komise doporučuje vytvořit neformální manuál pro posilování bezpečnosti pro chodce v podmínkách Pražské památkové rezervace.
K uskutečnění razantní změny tedy panuje velmi malá ochota napříč politickým spektrem. Na strašáka parkování se totiž většina bojí sáhnout a bezpečnost chodců, zejména dětí, pro tuto většinu není téma k řešení.
Co s křižovatkou Spálená x Lazarská
Jak bylo řečeno v úvodu, jedná se o jednu z nejfrekventovanějších křižovatek tramvajové dopravy na světě. Lazarská je zároveň centrální přestupní stanicí všech nočních tramvajových linek, místo by si tedy zasloužilo větší než jen kosmetickou proměnu. Jak by měla probíhat, navrhuji v následujících bodech, které jsou v souladu s nejlepší praxí evropských metropolí v oblasti bezpečnosti v dopravě:
1. V první řadě je třeba křižovatku zahrnout do širší zóny 30 a zakázat vjezd do ul. Spálená z jihu a do ul. Lazarská obousměrně (vyjma dopravní obsluhy této části ulice a ul. Omladinářů).

2. Dále zajistit dostatečné rozhledy pro přecházení chodců. To znamená opatřit přechod před vstupem do domu Spálená 13 dopravními flexi sloupky, zrušit jedno parkovací místo před přechodem a další dvě, která se nachází v zastávce nočních tramvajových linek, změnit na místa pro denní zásobování s parkovacím kotoučem. Tím dojde k dodržení normové vzdálenosti parkování od přechodu, která při nejvyšší povolené rychlosti 30 km/h činí 10 m.
3. Těmito sloupky pokračovat až za přechod před domem Spálená 7, a tím zajistit, že zde nebudou parkovat žádná vozidla na zákazu zastavení. Plochu vozovky mezi sloupky a chodníkem lze využít pro parkování jízdních kol, které se tímto nenachází ani bezprostředně před přechodem.

4. Podobným způsobem „vytáhnout“ přechod u rohu budovy Městského soudu v Praze a opatřit ho sloupky zamezující fyzicky parkování z obou jeho stran.
5. Změnit ochranný pruh pro cyklisty před kostelem Nejsvětější Trojice na vyhrazený a oddělit ho od kolejí sloupky. Díky tomu nevznikají nebezpečné situace při objíždění dodávek na kole a ochráněn je před auty také chodník.
6. Zpracovat projekt stavebních úprav, jejich cílem je rozšíření chodníků, na nichž jsou nově litinové sloupky. Vhodné je také prověřit možnosti výsadby stromů a úprav Spálené ulice v celé její délce, aby odpovídala svému primárnímu užívání, tj. provozu tramvají a chodců.
V žádném z těchto bodů se nejedná o nic neproveditelného. Potřeba je jen dobrá vůle a snaha tvořit město ve jménu bezpečnosti všech, ne jen pro pohodlí řidičů automobilů. Body 1, 2, 3, 4 a 5 se dá začít okamžitě a ovoce sklízet během dvou měsíců.