(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-1793953-7', 'auto'); ga('send', 'pageview');

7. 2. 2019

Na konci ledna proběhla tisková konference radního pro bezpečnost a životní prostředí Rady hl. m. Prahy na téma Analýza pocitu bezpečí v Praze. Zúčastnil se jí i ředitel Městské policie a zástupce Policie ČR.

Na místo dorazil také Vítek Masare /spolupředseda Zelených v Praze; v současnosti také asistent radního Petra Kučery/, podle kterého se způsob, jakým ředitel MP popisuje bezpečnostní situaci v Praze, dlouhodobě nemění. Praha 1 má, celopražskou optikou viděno, současně procentuálně jednu z nejvyšších obsazeností tabulkových míst. Ačkoliv tedy chybí 40-60 tabulkových míst, můžeme být podle vedení MP v klidu.

Vítek se na to konto podělil se svojí zkušeností, která na Praze 1 není ojedinělou: Řada lidí dnes už v centru rezignovala na to volat městskou policii a v lepším případě volá PČR, která funguje o něco lépe – přinejmenším dorazí na místo často mnohem rychleji. Jako jedno z nejproblematičtějších míst označil Masare ulici Dlouhou, a to zejména v noci. Připomněl nedávný exces, při kterém se řidiči taxi rozhodli v Dlouhé ulici „osladit“ rezidentům život vydatným troubením.

Dalším problémem stran městské policie je její pomalá reakce na urgentní poptávku, a to i v případě, že se něco děje přímo před jejími služebnami. Vítek uvedl osobní zkušenosti při řešení agresivních taxikářů v Mostecké ulici, likvidaci stromu v Letenské ulici nebo vlastní pronásledování zloděje krokem kolem dvou služeben městské policie na Starém Městě.

Přestože nejdřív zástupce PČR tvrdil, že si problematická místa v centru Prahy PČR nevede, později uznal, že určitými daty disponuje, viz mapakriminality.cz. Podle jeho slov prý také dochází k efektivní koordinaci mezi MP a PČR. Zkušenosti občanů jsou však dosti odlišné – zavolané hlídky MP a PČR o sobě často vůbec netuší.

Něco pozitivního se přesto děje. Na Magistrát hl. m. Prahy v současnosti vyvíjí tlak jak noví radní z Prahy 1, kteří mají zároveň zastání u svých stran, které vládnou Praze. Přidává se nyní také nový „noční starosta“ Jan Štern a tento tlak začíná být cítit. Čím více nás totiž bude tento tlak na RHMP vytvářet, tím větší urgentnost řešení bude situaci přikládat. V momentě, kdy tento tlak poleví, soustředí se osazenstvo Magistrátu na jiná témata.

Volejme tedy unisono po zvýšení bezpečnosti v centru Prahy, vyplatí se to. Pište nám!

Tiskovou konferenci popsanou výše zachytil ve svém článku také deník Metro.